De invasive pileurt omfatter japan-pileurt, kæmpe-pileurt og hybriden mellem japan-pileurt og kæmpepileurt. Alle tre arter er invasive i Danmark og er på den nationale liste over invasive arter.
Veludviklet rodnet og spiringsdygtig
Pileurterne har et vidt forgrenet rodnet, der består af forvedede jordstængler. Rodnettet når ned til en dybde på op til 2 m og spreder sig vertikalt med en radius på op til 7 m. Omkring to tredjedele af planternes biomasse udgøres af de veludviklede systemer af jordstængler og findes således under jorden. Japan-pileurt kan skyde fra fragmenter af jordstængler på ned til 1 cm’s længde, der vejer ned til 0,7g. Der kan ligeledes ske en regeneration fra stængelstykker, men med en lavere spiringsprocent end ved spiring fra jordstængler.
Høj spredningsevne
Trods pileurterne spreder sig vegetativt, har de vist sig at have en stor spredningsevne og være vanskelige at kontrollere. Spredningen til nye voksesteder sker især langs vandløb, veje og andre transportkorridorer. Langt den meste spredning sker ved menneskets hjælp, f.eks. ved slåning af grøftekanter og andre grønne områder hvor plantestykker transporteres med slåmaskinen til nye områder.
Planlæg bekæmpelsen
Det er nødvendigt at have en langsigtet plan eller strategi for bekæmpelsen, der målretter og prioriterer indsatsen og sikrer nødvendige ressourcer til at gennemføre bekæmpelsen indtil målet er nået. Det er vigtigt at skelne mellem arterne af pileurt, da der er forskel på hvordan de kan bekæmpes.