Tilskud til vandløbsrestaurering 1. vandplanperiode
1. vandplanperiode er afsluttet, og der gives ikke nye tilsagn til vandløbsrestaureringsprojekter under denne ordning.
Formålet med tilskud til vandløbsrestaurering i første vandplanperiode var gennem forbedring af de fysiske forhold i vandløb at bidrage til genopretning af gydepladser og passager for vandrefisk, at forbedre forholdene for den akvatiske flora og fauna i øvrigt, og at sikre en god økologisk tilstand i vandløbet. Dette sker konkret ved gennemførelse af de 3 grundlæggende indsatstyper:
- fjernelse af spærringer
- genåbning af rørlagte vandløbsstrækninger
- udlægning af gydegrus og sten
I perioden 2012-2016 var det for kommunerne muligt at søge om tilskud til vandløbsindsatser under denne ordning. Få vandløbsrestaureringsprojekter, som har fået tilsagn i 2015-2016 er fortsat i proces. De sidste projekter under denne ordning forventes at være i afsluttende fase.
Nogle af de fastlagte restaureringsindsatser, som ikke er gennemført i vandplanperiode 1, er videreført til vandplanperiode 2.
Tilskudsordningen tager afsæt i to bekendtgørelser; en tilskudsbekendtgørelse og en kriteriebekendtgørelse. Link til bekendtgørelserne findes i højre kolonne her på siden.