Emner i Q&A'en
Q&A'en revideres løbende i takt med nye spørgsmål og afklaring heraf. Brug emnefeltet nedenfor eller søg med genvejstasterne CTRL. + F. for at finde frem til det spørgsmål og svar, som du har brug for.
Q&A'en er opdateret den 21. september 2026
Om DIWASS
DIWASS er et webbaseret online system, som skal bruges til at udveksle data på tværs af lande.
DIWASS står for Digital Waste System.
Fra 21. maj 2026 skal indberetning, dokumentation og bekræftelser ske elektronisk via DIWASS, som er EU’s digitale system for affaldstransporter. Det betyder at alle parter, som har pligt til at fremgå af et affaldstransportdokument, skal oprettes i DIWASS.
Det er fortsat de nationale myndigheder, der foretager tilsyn og kontrol med overholdelse af lovgivningen.
Miljøstyrelsen vil udarbejde vejledninger til brugen af DIWASS, der kan hjælpe jer med oprettelse og indberetning i systemet.
Du kan logge på DIWASS her.
Alle virksomheder, som skal fremgå af enten en notifikation og/eller af et grønlistet transportdokument skal registreres i DIWASS. Det vil sige både affaldsproducenter, indsamlere, transportører, oplagringspladser, behandlingsanlæg og eventuelt forhandlere og mæglere.
Hvis din virksomhed IKKE er oprettet, så kan eksportøren ikke tilføje din virksomhed og du kan ikke lovligt deltage i importen/eksporten af affaldet.
Det er i øjeblikket ikke muligt at få en besked fra systemet, når der er nyt man skal forholde sig til. Vi er opmærksomme på, at det ikke er en optimal løsning. Problematikken er bragt videre til EU-Kommissionen, og vi håber, at der snart bliver udviklet en holdbar løsning.
DIWASS er udviklet på engelsk. Sproget i DIWASS bliver oversat med kunstig intelligens til alle europæiske sprog. Man kan selv vælge, hvilket sprog, DIWASS skal anvende i systemets brugerindstillinger.
Vær opmærksom på at sproget i evt. vedhæftninger er oversat til et af de sprog, som myndighederne accepterer.
DIWASS er kun relevant for international transport af affald.
Virksomhedsoprettelse og brugeradgang
For at anvende DIWASS, skal have et personligt EU login.
Miljøstyrelsen har udarbejdet en guide til hvordan du opretter et EU login.
Et EU login er en personlig brugerprofil, som giver adgang til digitale tjenester fra EU.
Miljøstyrelsen har udarbejdet en guide til hvordan du opretter et EU login.
Alle medarbejdere i en virksomhed, der skal anvende DIWASS, skal have et EU login.
Nej. MitID Erhverv er ikke nødvendigt for at anvende DIWASS.
Du kan logge på DIWASS via EU Kommissionens system.
Den første bruger, der opretter virksomheden, bliver automatisk administrator (master user). Administratoren kan efterfølgende godkende andre brugere, der skal tilknyttes virksomheden.
Virksomheder oprettes med rollen "operator". Det gælder, uanset om virksomheden eksempelvis er affaldsproducent, indsamler, behandlingsanlæg, mægler eller transportør.
Virksomheden godkendes af den kompetente myndighed i virksomhedens hjemland.
Nej. Miljøstyrelsen er ikke oplyst om, at der skulle være en grænse for antallet af brugere pr. virksomhed.
Ja. Der kan højst være tre anmodninger om virksomhedsoprettelse pr. ansøger, som afventer færdigbehandling samtidig.
Administrator kan:
Acceptere tilknytning af nye brugere til virksomheden
Tildele og fratage rollen som administrator
Fjerne brugere fra virksomheden
Ja. Virksomheden kan have flere administratorer.
Hvis virksomheden kun har én administrator, og vedkommende bliver fraværende, skal virksomheden gennemgå processen med at få administratoradgangen verificeret igen.
Det anbefales derfor, at virksomheden har mindst to administratorer.
Ja. En ekstern bruger kan tilknyttes virksomheden og derefter tildeles administratorrettigheder. Det kan eksempelvis bruges som backup ved sygdom, ferie eller anden fravær.
Nej, ikke nødvendigvis. Brugeren skal være tilknyttet virksomheden i DIWASS. Det er virksomhedens administrator, der beslutter, hvilke brugere der skal have adgang.
Ja. En bruger kan være tilknyttet flere virksomheder i DIWASS.
Ja. Hver juridisk enhed skal registreres som en separat virksomhed i DIWASS.
Virksomheden skal godkendes af den kompetente myndighed i det land, hvor virksomheden er etableret.
Den udenlandske virksomhed skal godkendes af den myndighed, der er kompetent i det område, hvor virksomheden er beliggende. EU-Kommissionen forventes snart at offentliggøre en opdateret liste over kompetente myndigheder, så man kan vælge den rette myndighed for det område, hvor virksomheden er lokaliseret.
Når man arbejder i Danmark, skal man oprettes og derefter godkendes af Miljøstyrelsen.
EU-Kommissionen anbefaler, at virksomheder anvender EORI-nummer i DIWASS. Det er nødvendigt, hvis virksomheden skal registreres som eksportør eller importør ud af eller ind i EU. Hvis virksomheden alene opererer inden for EU/EØS, kan CVR-nummer anvendes i stedet.
Miljøstyrelsen anbefaler derfor at bruge EORI-nummer, men det er ikke et krav, hvis virksomhedens CVR-nummer kan anvendes i stedet. For mere information kan man læse om oprettelse af EORI-nummer på Toldstyrelsens hjemmeside.
Notifikationer
Når en virksomhed udfylder en notifikation, er det vigtigt at være opmærksom på, at boks 1 (eksportør/anmelder) og boks 15 (involverede kompetente myndigheder) angives korrekt, da de ikke kan ændres i senere. Det betyder, at hvis man indtaster forkert eller f.eks. glemmer at tilføje et relevant transitland, så skal anmeldelsen annulleres og indgives på ny i DIWASS.
Energistyrelsen screener i videst mulige omfang for åbenlyse fejlindtastninger, så sagen kan annulleres, inden sagsbehandlingen påbegyndes. Det er dog ikke muligt i alle tilfælde at identificere en fejl, før sagsbehandlingen er påbegyndt. Vær derfor ekstra opmærksom på boks 1 og 15 under udfyldning af en notifikation.
Ja. Det er vigtigt, at alle bogstaver, herunder bogstavet ”i”, fremgår, når notifikationsnummeret angives.
Nej. DIWASS kan på nuværende tidspunkt ikke hente oplysninger fra tidligere anmeldelser eller automatisk udfylde en ny kladde med tidligere indtastede oplysninger.
Når man opretter en kladde til brug for en anmeldelse, så tildeles den automatisk et notifikationsnummer. Man kan godt have flere kladder i gang på samme tid med forskellige notifikationsnumre og bilag VII-numre.
Når anmeldelsen er indsendt, så forsvinder kladden, og man kan derfor ikke genbruge den samme kladde flere gange.
DIWASS sender ikke en kvitteringsmail, men statuskoden vil skifte fra "draft" til "submitted" på notifikationen.
Ja, alle brugere, der er tilknyttet virksomheden, vil have adgang til notifikationen.
Det er de kompetente myndigheder i det pågældende land, der registrerer forhåndsgodkendelsen i DIWASS.
Sagsbehandling af sikkerhedsstillelsen foregår ikke i DIWASS. Sikkerhedsstillelsen må gerne uploades i DIWASS sammen med de øvrige dokumenter. Det er dog ikke et krav, at sikkerhedsstillelsen indsendes sammen med anmeldelsen, men den skal være på plads, før der eventuelt kan gives samtykke.
Hvis sikkerhedsstillelsen bliver klar under sagsbehandlingen, kan den fremsendes til impeksp@mst.dk.
Nej. DIWASS ændrer ikke på reglerne om beregning af en sikkerhedsstillelse, som lige nu besluttes af de enkelte afsenderlande. DIWASS har derfor heller ikke noget fælles beregningsværktøj.
De danske regler herom fremgår af import/eksportbekendtgørelsen.
DIWASS kan ikke ikke understøtte administrationen af sikkerhedsstillelserne. Myndigheder og virksomheder påhviler selv ansvaret for, at føre kontrol med, hvor stor en del af sikkerhedsstillelsen der er reserveret til igangværende transporter.
Under sagsbehandlingen i både afsender- og modtagerland kan myndighederne ”åbne” for anmelders mulighed for at redigere. Det sker eksempelvis, når der bedes om yderligere oplysninger til notifikationen.
Når alle de involverede myndigheder har afgivet deres samtykke, vil virksomhederne IKKE længere kunne rette eller tilføje oplysninger til notifikationen.
På nuværende tidspunkt er det kun muligt at ændre oplysninger i DIWASS, når der foreligger et mangelbrev. Oplysningerne skal ikke efterfølgende indsendes pr. mail.
Ja. Grænsen på tre mangelbreve gælder for hver kompetent myndighed.
Alle brugere under den samme virksomhed (operatør) kan se alle notifikationer og Bilag VII. Det undersøges om adgangen evt. kan begrænses til en adresse/et p-nummer, men det er endnu ikke afklaret med EU-Kommissionen.
Vær opmærksom på, at mægleres brugere skal knyttes til virksomheden (operatøren), og de vil i det tilfælde kunne se alle notifikationer, selvom de kun bistår på enkelte notifikationer.
(Ovenstående gælder kun for en mægler, som ikke står skrevet i boks 1 på bilag 1A)
Der bliver på nuværende tidspunkt ikke sendt en besked fra DIWASS om, at der er givet samtykke.
Energistyrelsen sender heller ikke et særskilt samtykkebrev pr. mail.
Du kan på notifikationen i DIWASS se, når sagen har fået statuskoden "consent". Det betyder, at alle de involverede myndigheder har afgivet deres samtykke, og at transporten herefter kan påbegyndes.
Om Transportøren
Ja. Transportører, der skal fremgå af en notifikation eller transporterer grønlistet affald, skal registreres i DIWASS.
Registrering i DIWASS erstatter ikke registrering i Affaldsregistret. DIWASS og Affaldsregistret er to forskellige systemer med forskellige formål.
Ja, registreringen i DIWASS erstatter ikke registreringen i Det Danske Affaldsregister.
En selvstændig transportvirksomhed, der fungerer som underleverandør, skal registreres i DIWASS, hvis virksomheden skal udføre transport af affald, der er omfattet af DIWASS.
Ja hvis det er en del af transporten, skal transportøren oprettes i DIWASS.
Hver afdeling skal godkendes af de relevante nationale myndigheder. Det betyder, at den polske afdeling skal godkendes af de polske myndigheder, mens de danske og tyske afdelinger godkendes af henholdsvis de danske og tyske myndigheder.
Transportøren skal først undersøge, om deres kompetente myndighed i forhold til Baselkonventionen (alternativt OECD-beslutningen) tilknytter deres eget nationale system til DIWASS, eller vil benytte DIWASS på anden måde. I de tilfælde, skal transportøren bede om hjælp til oprettelse ved den kompetente myndighed, hvor transportørvirksomheden er lokaliseret.
Hvis den kompetente myndighed i det land hvor transportørvirksomheden er lokaliseret ikke benytter eller kobler sig på DIWASS, kan transportørvirksomheden oprette sin bruger og virksomhed i DIWASS alligevel.
Her vil det være en af de involverede EU myndigheder, som skal godkende den udenlandske virksomhed. Miljøstyrelsen afventer yderligere vejledning fra EU Kommissionen om, hvordan det afklares, og hvilken EU myndighed der vil være ansvarlig i forskellige situationer.
Nej, det kan som udgangspunkt ikke lade sig gøre. Vognmænd skal godkendes i det land, hvor de er hjemmehørende – dvs. hvor virksomheden er etableret.
En polsk bruger skal godkendes af de polske myndigheder og oprette en polsk virksomhed. Den første bruger, der oprettes under virksomheden, bliver som udgangspunkt administrator.
Denne administrator kan efterfølgende tilføje og godkende andre brugere tilknyttet virksomheden – uanset hvilket land de kommer fra – og kan også tildele administratorrettigheder til andre brugere.
Transportør på en notifikation
Der er umiddelbart ikke fastsat et maksimum for, hvor mange transportører der kan tilføjes til en notifikation i DIWASS.
Nej. Transportøren kan kun se de anmeldelser, som transportøren selv er part i.
Transportøren forventes ikke at få teknisk mulighed for at vedhæfte dokumenter. Alle dokumenter, som er relevante for affaldstransporten i henhold til affaldstransportforordningen, skal vedhæftes notifikationen/anmeldelsen inden et eventuelt samtykke kan udstedes.
Hvis der er særlige dokumenter, som eksempelvis forsikring eller chaufførens identitet, som ikke er relevant i forhold til affaldstransportforordningen, er der ikke krav om, at de lægges i DIWASS.
Identitetsoplysninger, som pas og kørekort frarådes i DIWASS, fordi mange brugere potentielt får adgang til disse.
At en transportør findes i DIWASS betyder ikke nødvendigvis, at transportørens godkendelser er gyldige.
Det er anmelderens ansvar at sikre, at de transportører, der angives i en anmeldelse, har de nødvendige tilladelser og godkendelser i de lande, hvor transporten skal foregå.
Hvis du ønsker at tilføje en ny transportør til en notifikation i DIWASS, skal transportøren først oprettes og godkendes.
Sådan gør du:
Send en anmodning om at få transportøren tilføjet til notifikationen til impeksp@mst.dk.
Send samtidig anmodningen til alle øvrige involverede myndigheder.
Vent på, at alle involverede myndigheder har godkendt transportøren.
Når alle godkendelser er på plads, kan transportøren tilføjes til notifikationen.
Miljøstyrelsen opkræver et gebyr for tilføjelsen. DKK 900,- pr. transportør.
Ja. Når et transportdokument får status ”Announced”, er transporten varslet. Varslingen er herefter tilgængelig for alle involverede kompetente myndigheder.
Nej. Den angivne dato i rubrik 6 på bilag 1B kan ikke ændres, efter transporten er varslet. Energistyrelsen accepterer, at transporten påbegyndes op til 14 dage efter den angivne dato. Vær dog opmærksom på, at affaldet skal være modtaget på behandlingsanlægget inden udløbet af anmeldelsens gyldighedsperiode.
Hvis transporten ikke gennemføres, skal transportdokumentet annulleres i DIWASS. Annulleringen skal foretages af den aktør, der har ansvaret for transportdokumentet.
Den nye transportør skal være oprettet og godkendt i DIWASS. Hvis transportøren skal anvendes på en notifikation, skal transportøren tilføjes blandt de godkendte transportører i rubrik 8a, før transporten påbegyndes.
Transportøren eller chaufføren logger ind i DIWASS, gennemgår oplysningerne og godkender dem digitalt. Godkendelsen fungerer som en elektronisk underskrift.
Modtageanlægget skal registrere ’afvist’ eller ’rejected’ i DIWASS. De nuværende regler om tilbagetagelse af en transport gælder stadig. De fremgår af affaldstransportforordning 2024/1157 artikel 22-26.
Chaufføren eller transportøren skal være oprettet som bruger i transportørvirksomheden. Herefter kan vedkommende tilgå de relevante dokumenter i DIWASS.
I udgangspunktet nej.
Det fremgår af artikel 16, stk. 4 (og art. 18, stk. 6) i affaldstransportforordningen, at anmelderen skal sikre, at transportformularen er elektronisk tilgængelig under hele transporten.
Anmeldelsesformularen (bilag 1A) og eventuelle samtykkebetingelser, skal også være elektronisk tilgængelig under hele transporten.
Dokumenterne kan også downloades, så chaufføren har en offline kopi.
Undtagelsesvis, hvis dokumenterne ikke kan gøre elektronisk tilgængelige under transporten af affald, sikrer anmelderen og transportøren eller transportørerne, at de er tilgængelige på anden vis. I givet fald sikrer anmelderen, at ændringer i eller tilføjelser til dokumenterne under transporten af affald indføjes i DIWASS.
Det vil være de samme regler som i dag, hvor anmelder også er ansvarlig for, at de involverede aktører i transporten skal følge op på, at der modtages behandlingsbeviser m.m.
Overgangsregler
Overgangsperioden betyder, at der i en periode gælder to forskellige regelsæt afhængigt af, hvornår en notifikation er bekræftet af bestemmelsesmyndigheden.
Notifikationer bekræftet senest 20. maj 2026
Hvis notifikationen er bekræftet af bestemmelsesmyndigheden senest 20. maj 2026 (stempel i boks 19 på bilag 1A), gælder de gamle regler.
Transporter følger de “gamle” regler – også efter 21. maj 2026 – indtil notifikationen udløber.
Transporter skal ikke oprettes i DIWASS.
Transportdokumenter kan fremvises på papir.
Transportdokumenter må gerne vises digitalt, men det er ikke et krav.
Notifikationer bekræftet fra 21. maj 2026
Hvis notifikationen er bekræftet af bestemmelsesmyndigheden fra og med 21. maj 2026, er transporten omfattet af de nye regler.
Transportdokumenter skal håndteres i DIWASS.
Transportdokumenter vises digitalt (fx via login eller en downloadet PDF).
Transportdokumenter skal være tilgængelige i DIWASS og må som udgangspunkt ikke fremvises på papir.
Grønlistet affald og bilag VII
Der afventes en udmelding fra EU-Kommissionen.
Grønlistet affald er affald, som kun er omfattet af artikel 18 i affaldstransportforordningen, og som ikke kræver en notifikation. Grønlistet affald kan transporteres på et Bilag VII, og hver transport skal registreres i DIWASS.
Læs om de nye krav til bilag VII gældende fra 21. maj 2026 samt om overgangen til digital håndtering fra 2027.
Alle brugere som er tilknyttet den samme virksomhed (under samme EORI eller CVR) kan se alle dokumenter, også kladder.
Når en transportør tilføjes eksempelvis på Bilag VII, vil transportøren kunne bekræfte de oplysninger som er relevante for dem.
Ja, transportører af grønlistet affald skal oprettes i DIWASS. De grønlistede transporter skal varsles senest to dage før kørsel, men det forventes at være muligt at ændre på det varslede, som vægt og tilføje transportør på dagen for transporten.
Læs om de nye krav til bilag VII gældende fra 21. maj 2026 samt om overgangen til digital håndtering fra 2027.
Alle transportører af grønlistet affald skal være oprettet i DIWASS. Transporter af grønlistet affald skal varsles senest to dage før den planlagte kørsel.
Det forventes dog, at det vil være muligt at foretage ændringer i det varslede – herunder justering af vægt samt tilføjelse af transportør – på selve transportdagen. Det er endnu ikke afprøvet i test, om det er muligt at ændre transportør efter den angivne afsendelsesdato.
Læs om de nye krav til bilag VII gældende fra 21. maj 2026 samt om overgangen til digital håndtering fra 2027.
Læs om de nye krav til bilag VII gældende fra 21. maj 2026 samt om overgangen til digital håndtering fra 2027.
Få hjælp til DIWASS
Ja - Der ligger instruktionsvideoer på EU-Kommissionens hjemmeside.
Efter hvert afholdt webinar lægges præsentationen på Miljøstyrelsens hjemmeside.
Hold dig opdateret om DIWASS på et af MIljøstyrelsens webinarer. Tilmelding er ikke nødvendig. Hent mødelink her på hjemmesiden. Læs mere om webinarer om DIWASS.
Du er velkommen til at kontakte Miljøstyrelsen for yderligere information.
Send en mail til impeksp@mst.dk.