Teknisk redegørelse vedrørende passiv opsamling af TVOC på ATD-rør og ORSA-rør

Rapporten vurderer metodiske forskelle ved passiv opsamling af summen af totale flygtige kulbrinter (TVOC) ud fra en gennemgang af relevant faglitteratur, metodegennemgang og dataanalyse. Der fokuseres på brug af henholdsvis ATD-rør med Tenax-TA og ORSA-rør med aktivt kul til opsamling af TVOC.

I valget mellem forskellige metoder til passiv opsamling af TVOC i indeklima anbefales i rapporten den metode, der har mindst risiko for negativ bias ved prøvetagningen, videst mulig udbredelse og anbefaling i faglitteraturen. Med udgangspunkt i både international litteratur- og metodegennemgang, samt måleteknisk evaluering af anvendte analysemetoder anbefales brug af adsorptionsrør til termisk desorption (ATD-rør) med dertil egnet adsorbent af typen ”porous organic polymers” (f.eks. Tenax-TA) og/eller ”graphitized carbon blacks” (f.eks. Carbopack X) til passiv prøvetagning af VOC’er i indeklima og udeluft. Anbefalingen af termisk desorption baseres blandt andet på en rapport fra EU-kommissionen (ECA-IAQ, 1997), som anbefaler adsorptionsrør til termisk desorption til opsamling af TVOC i inde- og udeluft. Dette skyldes primært de anvendte adsorbenters meget begrænsede følsomhed over for vanddampsinterferens.

Det anbefales i rapporten, at afdampningskriteriet for TVOC ændres fra at omfatte C6-C35 kulbrinter til kun at omfatte intervallet C6-C18. Denne ændring vurderes at kunne foretages, fordi den forventede andel af TVOC >C18 i praksis vil være ubetydelig ift. den samlede masse af TVOC i inde/udeluften, og ændringen vil simplificere metodevalget betydeligt, og medføre en ensartet og sammenlignelig rapportering af de målte resultater.

Følgegruppens kommentarer er indsat som bilag i rapporten.

Læs publikation