Den nye version af bilaget indeholder Bilag 1 med 6 tabeller vedr. afdriftsreducerende udstyr til brug med horisontale bomsprøjter.
Tabellen er udvidet med teknikker til 95 procent afdriftsreduktion og kantdyser. Teknik med PWM er trukket ud for sig selv i afsnit 1.5 og der er i den indledende tekst til tabel 1 indsat et afsnit om PWM (pulserende dyser). I den indledende tekst er ligeledes indsat en tekst om luftassistance. Endelig er tabel 1 opdateret med de seneste anerkendelser af dyser på JKI’s liste med afdriftsreducerende sprøjteteknik, herunder en række dyser, som er særligt egnede til PWM.
Miljøstyrelsen vil i nær fremtid publicere en opdateret version af selve vejledningen samt en liste over afdriftsreducerende udstyr til bomsprøjter.
Link til det nye bilag for afdriftsreducerende udstyr til brug på horisontale bomsprøjter ses her
Bilag med afdriftsreducerende udstyr til brug for vertikale tågesprøjter opdateres i nær fremtid. Ind til da gælder Bilag 2 i dette dokument for tågesprøjter. Dette bilag indeholder fortsat den tidligere gældende tabel 1, som nu er opdateret jf. ovenstående link.
Link til vejledningen fra 2020 som i nær fremtid vil blive opdateret.
For spørgsmål kontakt: Anita Fjelsted, funktionsleder: anfje@mst.dk, tlf: 41272094