Miljøgodkendelse
I varmepumpeanlægget afkøles havvand indirekte med kølevæske (CO2), der strømmer i rør.
Miljøstyrelsen meddelte 17. april 2023 miljøgodkendelse til etablering af et havvandsvarmepumpeanlæg på 150 MW. Aalborg Forsyning har efterfølgende ansøgt om at udvide havvandsvarmepumpeanlægget til 200 MW. Det vil i praksis indebære, at der i alt etableres 4 havvandspumpeenheder, hver på 50 MW.
Denne miljøgodkendelse erstatter miljøgodkendelsen af 17. april 2023, som hermed ophæves.
Havvandsvarmepumpeanlægget består af en bygning med varmepumper, som med rør forbindes til et havvandsindtag. Varmepumpeanlægget drives af el og producerer fjernvarme ved at trække energi ud af havvandet, og derved nedkøles havvandet lokalt ved udløbet i Limfjorden.
Havvandsvarmepumpeanlægget placeres ved Nordjyllandsværket på Norbis Park og vil blive drevet af Aalborg Forsyning.
- Læs miljøgodkendelsen for Nordjyllandsværket A/S
Ikke krav om miljøvurdering
Miljøstyrelsen har samtidig truffet afgørelse om, at det ansøgte projekt ikke kræver gennemførelse af en miljøvurdering af det konkrete projekt, da det ikke vil få væsentlig indvirkning på miljøet.
- Læs screeningsafgørelsen for Nordjyllandsværket A/S
Offentliggørelse
Miljøstyrelsens afgørelse offentliggøres udelukkende digitalt. Materialet kan tilgås på www.mst.dk.
Offentligheden har adgang til sagens øvrige oplysninger med de begrænsninger, der følger af lovgivningen.
Klagevejledning
Klagevejledning kan ses i afgørelsen.