I et tidligere projekt, OptiGas, blev der udviklet et nyt biofilmbaseret reaktorkoncept til produktion af biogas. Resultaterne fra det første projekt var yderst lovende. Således var det muligt i en kortere driftsperiode at reducere den hydrauliske opholdstid til ca. 25 % med samme omsætning af det organiske materiale (ca. 4-dobling af gasproduktion). Resultaterne blev opnået uden en optimal opblanding og blev bekræftet både i laboratoriet, i pilotskala og med forskellige typer biomasser. Disse resultater har medført en endog meget stor interesse for teknologien fra både renseanlæg og systemintegratorer.
At have biofilm på medier i biogastankene skaber dog også nogle udfordringer ift. sikring af tilstrækkelig omrøring, risiko for tilstopning etc. Således var der i første Optigas-projekt store udfordringer med drifte reaktorerne over længere perioder uden driftsforstyrrelser.
I nærværende projekt (OptiGas-II) er reaktorkonceptet blevet videreudviklet og optimeret med henblik på at teste og optimere reaktorkonceptet over længere forsøgsperioder ved forskellige driftsbetingelser.