ECHA publicerer statusrapport for PFAS begrænsningsforslaget

Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA) har netop udgivet en statusrapport, som sætter fokus på arbejdet med PFAS begrænsningsforslaget.

Siden forslaget blev sendt i høring i 2023 har de fem forslagsstillere (DE, NL, NO, SE og DK) og ECHA's videnskabelige komitéer for risikovurdering (RAC) og for socioøkonomisk analyse (SEAC) arbejdet videre med begrænsningsforslaget på baggrund af den nye viden, som høringssvarene har givet.

Der indkom mere 5600 høringssvar, og den viden har forslagsstillerne brugt til at opdatere og forbedre oplysningerne om PFAS i forslaget. Interessenters høringssvar har hjulpet med at identificere nye sektorer f.eks. ”sealing applications”, der indtil videre har været opdelt på tværs af sektorer.

Høringssvarene har også givet anledning til overvejelser om alternative begrænsningsmuligheder - ud over et fuldstændigt forbud eller et forbud med tidsbegrænsede undtagelser. Det er dog en betingelse, at PFAS-udledningen til miljøet kraftigt reduceres og holdes på et minimum uanset hvilken løsning, der vælges. 

Alle tilføjelser der kommer på baggrund af høringen, vil indgå i ECHA-komitéernes løbende evaluering af forslaget. Den endelige vurdering fra RAC og udkast til vurdering fra SEAC vil først foreligge når alle sektorer er gennemgået. 

ECHA informerer løbende omkring arbejdet på deres hjemmeside, hvor også hele statusrapporten  (på engelsk) kan findes. 

Yderlige oplysninger

AC-tekniker Peter Juhl Nielsen, Miljøstyrelsen, pejni@mst.dk, tlf. 21 15 30 67