Ny drikkevandsfond til det mest truede grundvand
19-05-2022
Vand i hverdagen
Pesticider
Spøgelsesbrønde skal sløjfes og øer og storbyers grundvand beskyttes bedre. Ny drikkevandsfond skal hjælpe, hvor grundvandet er mest udsat, hvor vandmængden er mindst, og hvor der er færrest til at betale regningen.
Foto: Colourbox
Til september åbner to nye tilskudsordninger, som skal beskytte grundvandet. Bag tilskudsordningerne står den nyoprettede drikkevandsfond, som administreres af Miljøstyrelsen.
Den ene tilskudsordning skal beskytte strategisk vigtige arealer for eksempel på mindre øer, hvor man er meget afhængig af en begrænset mængde grundvand, og hvor man ikke har en alternativ vandforsyning. Det er også her, hvor omkostningen til grundvandsbeskyttelse rammer hårdest, fordi der kun er få til at betale regningen.
Fra denne ordning vil der også kunne gives tilskud til at udlægge sprøjtefri arealer omkring større byer, hvor der er en begrænset grundvandsressource, der kræver en mere intens beskyttelse for eksempel gennem skovrejsning.
Man kan også få tilskud til at betale landmænd for ikke at bruge sprøjtemidler. Ved at få et økonomisk tilskud fra staten til drikkevandsbeskyttelsen, bliver regningen til de danske vandforbrugere mindre, da det ellers ville være dem, der skulle betale for tiltagene.
Spøgelsesbrønde skal lukkes
Den en anden tilskudspulje er til sløjfning af spøgelsesbrønde. Det er nedlagte brønde, som ikke benyttes, men som nu fungerer som adgangsveje, hvor forurening kan sprede sig til grundvandet.
Begge tilskudsordninger vil kunne søges af kommuner og vandforsyninger.
Bekendtgørelsen, der sætter rammerne for tilskudsordningerne, er i offentlig høring til torsdag 9. juni.
Læs mere om tilskud til at beskytte drikkevandet