Informationsbrev om vandløb, vådområder og lavbund 05-05-2022

05-05-2022
Vandmiljø

Har du lavbundsjord? – kom til informationsmøde om Klima-Lavbundsordningen


Går du med tanker om at deltage i et Klima-Lavbundsprojekt? Så er det nu du skal tilmelde dig til Miljøstyrelsens informationsmøde torsdag d. 12. maj kl 14-15:00.

 


Når du indgår i et Klima-Lavbundsprojekt genskabes den naturlige vandstand på dit areal, og når lavbundsjorden bliver våd, bliver der sat en prop i udledningen af drivhusgasser fra jorden.
Ordningen er opbygget så simpelt som muligt og lodsejerne får udbetalt hele kompensationen på én gang, når projektet er etableret. Det og meget andet kan du høre mere om, når Miljøstyrelsen holder sit webinar ”Klima-Lavbund – fra ansøgning til færdigt projekt”. Ansøgningsrunden er åben frem til 31. maj – så skal du have et Klima-Lavbundsprojekt, kan du stadig nå at være med!


Dagsorden:

     - Velkomst
     - Gennemgang af Klima-Lavbundsordningen
     - Hvordan foregår ansøgning? Teknisk gennemgang af
       ansøgningsprocessen
     - Evt. svar på spørgsmål i det omfang tiden tillader


Tilmelding:
        For tilmelding send en mail til Obfuscated Email

 

Bemærk venligst i mailen at du gerne vil tilmeldes Informationsmøde om Klima-Lavbundsordningen.

Frist for tilmelding er: 11 maj kl. 12.


Forud for mødet vil der blive udsendt en mail med et link til alle deltagere. Webinaret kan tilgås via linket.


Få yderligere information om Klima-Lavbundsordningen via hjemmesiden: mst.dk/lavbund

For yderligere information kontakt Tilskud, Miljøstyrelsen

Informationsbrevet udsendes af Vandprojektgruppen i Miljøstyrelsens Tilskudsenhed. Besøg også vores sider under vandprojekter.