Lav flamberet voldsnegl på toast og kortlæg en invasiv art

09-07-2021
Friluftsliv Invasive arter

Vidste du, at plettet voldsnegl har fået sit navn, fordi den i slutningen af 1800-tallet blev indført på voldene på Christianshavn? Og vidste du, at du kan bruge selvsamme invasive snegl i snegleragout eller til flamberet voldsnegl på toast?

Plettet voldsnegl. Foto: Colourbox.

Plettet voldsnegl anses for at være en invasiv art i Danmark. Den er indført fra det vestlige Europa og Middelhavsområdet i slutningen af 1800-tallet til voldene på Christianshavn. Frem til ca. år 2000 skete ingen videre spredning i Danmark, men i de seneste år har voldsneglen spredt sig til hele landet. Den lever hovedsageligt af plantemateriale og kan anrette en del skade på pryd- og nytteplanter, da den ofte forekommer i et stort antal.

Selvom plettet voldsnegl er invasiv i Danmark, kan den dog med fordel indsamles og indgå som ingrediens i køkkenet. I Frankrig spiser man mest vinbjergsnegle (”escargots”), men voldsneglen, der er endnu mere mør i kødet, er også eftertragtet. De fedtfattige og sunde snegle er rige på protein, og de er en udmærket kilde til jern. Sneglene kan nydes kogt med hvidløg og smør eller ristet oven på brød. Og så kan de smukke perlemorshvide snegleæg fra voldsneglen (”Afrodite pearls”) bruges til pynt og dekoration.

- At indsamle plettet voldsnegl til madlavning vil ikke løse udfordringerne omkring plettet voldsnegl i Danmark, men det er centralt for Miljøstyrelsen at sætte fokus på udfordringerne omkring de invasive arter. Forståelse og identificering af de invasive arter er det første skridt til at forhindre introduktion af nye invasive arter i Danmark, siger Gerbrich Koudenburg Naturforvalter i Miljøstyrelsen.

Miljøstyrelsen arbejder på at kortlægge invasive arter i Danmark. Så når du alligevel er ude og samle snegle, kan du samtidig bidrage til kortlægningen, hvis du indberetter, hvor du har fundet sneglene i naturen. Du kan indberette dine fund på arter.dk

Sådan genkender du plettet voldsnegl

Det kan være svært at kende forskel på sneglearterne, men med Miljøstyrelsens sneglenøgle over de mest almindelige sneglearter i Danmark, kan du nemt undersøge om den snegl, du har fundet, er invasiv eller ej.

Er du mere nysgerrig på levevis og forvekslingsmuligheder, er der i Miljøstyrelsens snegleguide information om 13 almindelige snegle i Danmark.

Hvad er en invasiv art?

Invasive arter er dyr og planter, der spredes til områder, som de ikke selv ville kunne sprede sig til, og som har en negativ effekt på den oprindelige biodiversitet. 

Læs om hvad du selv kan gøre for at bekæmpe invasive arter her.

Flamberede voldsnegle på toast

INGREDIENSER:

  • 1 spsk. olivenolie
  • 150 g forkogte voldsnegle (ca. 24-28 stk.)
  • 1 bdt. persille
  • 1 stk. rød peberfrugt
  • 4 fed hvidløg
  • 40 g smuttede mandler
  • 1 dl Pernod (el. cognac) til flambering
  • 25 g smør
  • 4 skiver daggammelt brød (fx ciabattabrød eller lign.)
  • Olivenolie
  • Klippet purløg til pynt el. anden krydderurt
  • 20 g voldsneglekaviar til pynt

TILBEREDNING:

  • Skyl de kogte snegle og dup dem tørre.
  • Hak mandler, persille, peberfrugt groft og skær hvidløg i tynde skiver.
  • Steg sneglene på en varm pande med olivenolie, rist dem i 1-2 min.
  • Tilsæt mandler og peberfrugt, rist videre ved høj varme i 2-3 min.
  • Bland de skiveskårede hvidløg i, tilsæt Pernod og antænd. Vend det hele rundt under flamberingen.
  • Når flammerne har lagt sig, tilsætter du smør og hakket persille, lad det bruse godt op.
  • Rist brødskiverne og pensel dem med olivenolie.

Anret de flamberede snegle på brødskiver. Pynt med purløg/urter og lidt sneglekaviar.

Kogebog med invasive arter

Kunne du også tænke dig at lave snegleregout af plettet voldsnegl? Eller er du nysgerrig på, hvilke andre invasive arter du med fordel kan indsamle til brug i dit køkken? Så har Miljøstyrelsen, i samarbejde med Hotel- og Restaurantskolen i København, udviklet en kogebog med spiselige invasive arter i Danmark. Du kan finde kogebogen ”If you can´t beat them eat them” her