Iltsvind flere steder i danske farvande
03-07-2020Årets første iltsvindsmålinger viser, at blandt andet Limfjorden flere steder er ramt af kraftigt iltsvind.
Limfjorden er et af de steder, hvor iltsvindet har indfundet sig tidligt i år. Udsnit af årets første iltsvindskort. Se hele kortet nedenfor.
Der er kraftigt iltsvind flere steder i Limfjorden, i Sydlige Lillebælt og Det Sydfynske Øhav, i Åbenrå Fjord og i Mariager Fjord. Desuden er flere steder ramt af moderat iltsvind.
Det viser de nye iltsvindsmålinger fra Miljøstyrelsen, der dækker perioden 15. juni til 3. juli.
”Iltsvindet har indfundet sig de steder, som også blev ramt tidligt på sæsonen sidste år. Situationen svarer i store træk til, hvad vi så sidste år, men for Limfjorden viser målingerne fra de seneste 14 dage udbredt iltsvind, hvilket ikke var tilfældet på samme tidspunkt i 2019," siger kontorchef Harley Bundgaard Madsen fra Miljøstyrelsen.
Årsagen til iltsvindet skal findes i en kombination af udledninger af kvælstof og fosfor og dermed algevækst samt sol og vindforhold.
I Limfjorden er der kraftigt iltsvind i farvandet syd for Livø, i Risgaarde Bredning, i Lovns Bredning, i Skive Fjord, i Hjarbæk Fjord samt i Thisted Bredning. Desuden er der kraftigt iltsvind i Mariager Fjord.
Blæst kan hjælpe
I farvandet omkring Fyn er der målt kraftigt iltsvind i Sydlige Lillebælt syd for Årø og nordvest for Ærø. Der er målt moderat iltsvind syd for Helnæs Bugt. I Det Sydfynske Øhav er der målt kraftigt iltsvind i Ærøbassinets vestlige del og moderat iltsvind i den østlige del. Der er målt kraftigt iltsvind i Aabenraa Fjord.
”Iltsvindet indfinder sig om sommeren først der, hvor der er flest alger i vandet, og hvor vandet står mest stille. Det er det, vi ser nu, hvor iltsvindet har ramt lukkede fjordområder og områder med dybe sænkninger i havbunden. Herfra må vi forvente, at iltsvindet vil brede sig hen over sommeren, med mindre vi får kraftig blæst,” siger Harley Bundgaard Madsen.
Miljøstyrelsen offentliggør nye iltsvindskort hver uge i ugerne 27 til 49 på Miljøstyrelsens hjemmeside Det næste iltsvindskort kommer fredag 10. juli.
Find det nyeste iltsvindkort her