I nogle tilfælde er det ikke muligt for en kunde at blive optaget i MAB. Det kan f.eks. være en udenlandsk borger, som lejlighedsvist arbejder i Danmark, men som ikke har NemID. Sådanne borgere kan i visse tilfælde få udstedt en tilladelse i papirform frem for at blive registreret i MAB. Miljøstyrelsen kan endvidere i særlige tilfælde dispensere fra kravet om autorisation i MAB - sådan dispensation vil også være i papirform.
På dispensationen/tilladelsen, som Miljøstyrelsen har udstedt, vil der bl.a. stå en dato, som dispensationen/tilladelsen er gyldig til, samt hvilken autorisation (fx S1) den svarer til.
Ved køb af sprøjtemidler skal kunden fremvise tilladelsen/dispensationen til jer som forhandler, og du skal som forhandler skal tage en kopi af dispensationen/tilladelsen i forbindelse med salget og opbevare denne sammen med kopi af fakturaen.
Salget må ske enten til den person, der er anført på tilldelsen/dispensationen eller til arbejdsgiveren, som kan fremvise den relevante tilladelse/dispensation fra Miljøstyrelsen.