Hovedreglen er, at skrotningsgodtgørelsen udbetales til den sidst registrerede ejer, og at det er denne, som skal underskrive skrotningsattesten.
Dispensation i forbindelse med køb og salg af brugte biler
For at tilpasse reglerne til markedet for brugte biler kan der dog i særlige tilfælde gives dispensation til at en bilejer kan underskrive skrotningsattesten uden at være den sidst registrerede bilejer.
Dispensation kan gives i de tilfælde, hvor bilen f.eks. er solgt som brugtbil, men ikke er blevet indregistreret af køberen, og nu ønsker køberen at skrotte bilen. Det kan f.eks. være, hvis bilen er købt eller taget i bytte med henblik på istandsættelse, men at det efterfølgende viser sig, at bilen var i for dårlig stand til at det har kunnet betale sig at reparere denne. I forbindelse med dispensationsansøgningen skal køberen dokumentere, at der gør sig særlige forhold gældende.
Dispensationsansøgningen indsendes til Miljøordning for Biler, sammen med en skrotningsattest underskrevet af dispensationsansøgeren. Dispensationsansøgningen skal indeholde beskrivelse af de særlige forhold, der gør sig gældende, herunder hvordan og hvorfor bilen er købt og hvorfor man nu ønsker at få ophugget den pågældende bil.
Ved død eller alvorlig fysisk og psykisk sygdom
Hvis den sidst registrerede ejer er død, kan arving eller bobestyrer underskrive skrotningsattesten og få udbetalt skrotningsgodtgørelsen. I en sådan situation sendes den underskrevne skrotningsattest og en kopi af skifteretsattesten til Miljøordning for Biler.
Ved alvorlig fysisk eller psykisk sygdom kan nærmeste pårørende underskrive og vedlægge en erklæring om, at den sidst registrerede ejer ikke er i stand til at tage stilling til skrotningen af bilen samt underskrive skrotningsattesten.
I disse to ovenstående tilfælde skal der altså ikke ansøges om dispensation.